Choć kompresjoterapia jest efektywną metodą walczenia z chorobami układu żylnego, to należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących również regularności noszenia bielizny uciskowej. Na początek dobra wiadomość - jeśli borykamy się z dolegliwościami kończyn dolnych, a lekarz zasugerował nam inwestycję w bieliznę uciskową, to ulgę poczujemy już w pierwszych dniach jej używania. To rozwiązanie jest więc niezwykle opłacalne, bo jego skuteczność możemy poczuć właściwie od razu. A warto się nad tym zastanowić, jeśli odczuwamy jeden z następujących objawów, jakimi są:
- puchnięcie nóg - nie jest o to trudno przy obecnym trybie życia wielu z nas, kiedy większą część czasu siedzimy bądź stoimy;
- opuchlizna nóg zaraz po wstaniu z łóżka i przy wykonywaniu codziennych czynności;
- pajączki, czyli obszary, na których żyły są rozszerzone i problem się nasila;
- powstają żylaki, czyli niebieskie zgrubienia powstałe z żył wypełnionych niedotlenioną krwią;
- lub po prostu uczucie ciężkości nóg
Nie należy bagatelizować tych objawów, bowiem Przewlekłej Niewydolności Żylnej (PNŻ), jak sama nazwa wskazuje jest to choroba przewlekła, nie sposób tak naprawdę wyleczyć, a można jedynie ograniczać jej objawy i hamować rozwój oraz pojawienie się kolejnych etapów. Kompresjoterapia służy zatem złagodzeniu objawów i zahamowaniu rozwoju tego przewlekłego schorzenia a nie jego całkowitej eliminacji. Zatem, jak długo nosić pończochę uciskową, skoro choroby układu żylnego mają charakter trwały i przewlekły?
Ile godzin dziennie trzeba nosić pończochy uciskowe?
Mówiąc ogólnie - cały czas. Mówiąc ściślej, pończochy uciskowe zakładamy zanim pojawi się poranny obrzęk nóg, czyli zaraz po wstaniu z łóżka. Jeśli chodzi o to, ile godzin dziennie trzeba nosić pończochy uciskowe, to nosimy je cały dzień, a przed pójściem spać zdejmujemy. Istotne jest odpowiednie zakładanie bielizny uciskowej, bowiem źle założona może przysporzyć więcej szkody niż pożytku. Należy dbać o gładką powierzchnię, bo fałdy mogą tworzyć miejsca uciskające zbyt mocno, co dodatkowo zablokuje przepływ krwi.
Jak długo nosić pończochę uciskową, by utrzymać efekt terapii?
By kompresjoterapia była skuteczna, należy przestrzegać pewnego rygoru. Bielizna uciskowa nie jest bowiem rozwiązaniem tymczasowym, a należy ją nosić zasadniczo do końca życia. Faktycznie, objawy mogą się załagodzić, jednak nie powinno to osłabiać naszej czujności, gdyż przerwa od terapii może poskutkować zaostrzeniem objawów. Przy tym ważne są okresowe konsultacje z lekarzem. Po pierwsze dlatego, że bielizna uciskowa po pewnym czasie traci swoje właściwości, a po drugie z tego powodu, że być może należałoby zmienić poziom ucisku, o czym decyduje specjalista.
Zobacz także:
- Żylaki w młodym wieku - czy to możliwe?
- Cellulit - co to jest i czy bielizna uciskowa pomoże?