Wskazówki użytkowania pończoch kompresyjnych

Pończochy uciskowe to produkty kompresyjne pomocne w walce z obrzękiem kończyn dolnych, żylakami czy nieestetycznymi pajączkami. Ich skuteczność wiąże się nie tylko z właściwym doborem stopnia kompresji, ale także z regularnością noszenia. Niektóre osoby szybko jednak zniechęcają się, ze względu na niełatwy sposób zakładania pończoch uciskowych. My przychodzimy z pomocą, dzieląc się cennymi wskazówkami – z nami dowiesz się, jak łatwo zakładać pończochy i jak o nie dbać!

Czym są pończochy uciskowe?

Pończochy uciskowe zaliczane są do produktów kompresyjnych. Mowa o wyrobach przeznaczonych do profilaktyki zdrowotnej kończyn dolnych, a nawet wspierania leczenia wielu schorzeń ściśle związanych z układem krążenia! Pończochy uciskowe służą do wytwarzania stopniowanego nacisku na nogi i poprawiania stanu żył. Usprawniają też przepływu krwi i limfy. Stosuje się je profilaktycznie, aby uniknąć występowania wszelkich dolegliwości lub podczas przewlekłej niewydolności żylnej nóg.

Pończochy uciskowe rekomendowane są m.in. pacjentom z żylakami, pajączkami, reumatycznym bólem, obrzękiem limfatycznym czy z różnymi zmianami skórnymi na nogach. Dzięki nim leczenie przynosi lepsze rezultaty, a dolegliwości bólowe szybko mijają. Pończochy uciskowe noszą również profilaktycznie osoby, które każdego dnia wykonują pracę w pozycji stojącej.

Poznaj stopnie kompresji pończoch uciskowych

Wybierając produkt kompresyjny, należy zwracać szczególną uwagę na klasyfikację CEAP. Dzieli ona wyroby uciskowe w taki sposób, by można było z łatwością dobrać je do danej dolegliwości i jej poziomu. Klasyfikacja CEAP określa: stopień zaawansowania choroby żylakowej, etiologię, lokalizację anatomiczną oraz przyczyny patofizjologiczne. Dzieli się ona na 7 kategorii:

  • C0 brak widocznych lub wyczuwalnych zmian żylakowych (ucisk profilaktyczny 8-12 mmHg lub 13-17 mmHg)
  • C1 występowanie teleangiektazji lub żylaków siatkowatych (I klasa ucisku 18-21 mmHg)
  • C2 żylaki (I klasa ucisku 18-21 mmHg)
  • C3 obrzęki (II klasa ucisku 23-32 mmHg)
  • C4 zmiany skórne pochodzenia żylnego (II lub III klasa ucisku tj. 23-32 mmHg lub 34-46 mmHg)
  • C5 zmiany skórne oraz wygojone owrzodzenia (III klasa ucisku 34-46 mmHg)
  • C6 czynne owrzodzenia (III klasa ucisku 34-46 mmHg)

Użytkowanie pończoch uciskowych – cenne wskazówki

Skuteczność terapii uciskiem w dużej mierze zależy od prawidłowego noszenia produktów kompresyjnych. Warto zatem podążać za kilkoma ważnymi poradami. Oto one:

  1. Zakładaj pończochy uciskowe na cały dzień – produkty kompresyjne powinno nosić się minimum kilka godzin dziennie. Pończochy uciskowe warto zakładać już o poranku, po zakończonej toalecie porannej.
  2. Zakładaj pończochy uciskowe w pozycji leżącej – szybkie założenie pończoch uciskowych ważne jest m.in. przy walce z obrzękiem o poranku. Wtedy należy zakładać produkt kompresyjny w pozycji leżącej tak, by krew nie spłynęła w dół kończyny.
  3. Uważaj na uszkodzenie tkaniny pończoch uciskowych – by nie uszkodzić produktu kompresyjnego w chwili zakładania, warto wcześniej zdejmować z palców pierścionki, a z nadgarstków bransoletki i zegarek.
  4. Nie zdejmuje pończoch na noc, jeśli są ku temu wskazania – w terapii przeciwżylakowej, a także w walce z obrzękiem nóg ważne może być zakładanie pończoch również na noc. Wcześniej warto jednak skonsultować się z lekarzem.
  5. Pamiętaj o praniu pończoch uciskowych –pierz wyroby w temperaturze nie wyższej niż 40°C z użyciem łagodnych detergentów i według wskazań producenta. Najlepiej prać pończochy ręcznie i codziennie – warto wyposażyć się zatem w kilka sztuk z oferty firmy VEERA (produkty kompresyjne dostępne są również w sprzedaży online z szybką dostawą!).
  6. Pamiętaj o czasie użytkowania pończoch uciskowych – żywotność produktów kompresyjnych wysokiej jakości wynosi od 3 do 6 miesięcy w zależności od intensywności noszenia.
  7. Zakładaj pończochy uciskowe na suchą skórę – po nałożeniu balsamu na ciało, poczekaj do momentu, aż skóra będzie dobrze wysuszona.

Jak zakładać pończochy uciskowe i jak prawidłowo je zdejmować?

Przed założeniem nie zwijaj pończoch uciskowych jak zwykłych skarpet. Lepiej odwróć je na lewą stronę, do połowy lub nawet do końca. Upewnić się przy tym, że pończochy są proste, a pięta znajduje się we właściwym miejscu. Pamiętaj o tym, by nie zwijać górnego końca w dół – jeśli twoja pończocha będzie mocno pomarszczona, przed jej założeniem koniecznie musisz ją wygładzić! Po założeniu popraw marszczenia, aż do momentu poczucia pełnego komfortu.

Jeśli chodzi o zdejmowanie pończoch uciskowych, najlepiej zacząć od podciągnięcia górnego paska tak, by materiał był mocno naciągnięty. Następnie należy rolować materiał, aż ku końcowi i delikatnie zsunąć go ze stopy.

Wyjątkowe produkty kompresyjne Veera!

Poprawiają krążenie i perfekcyjnie modelują nogi!

Veera to niezwykle eleganckie produkty ze stopniowanym uciskiem. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, nadają lekkości nawet najbardziej zmęczonym nogom. Są testowane klinicznie, niezwykle trwałe, wykonane z przyjemnego w dotyku materiału. Są niezwykle trwałe. Dzięki specjalnemu splotowi rajstopy zachowują bardzo długo swoje właściwości, ale są również odporne na puszczanie oczek. To coś co doceni każda kobieta. Nawet jeżeli zaciągniesz rajstopę, nie musisz się martwić o to, że poleci oczko. Każdego dnia dbają o zdrowie i piękno Twoich nóg. Idealnie modelują sylwetkę, dzięki czemu będziesz wyglądała smukło i kobieco. Stosowane w profilaktyce zapewniają nogom piękno i zdrowie na długie lata.

 

Veera Przeciwzylakowa

to linia idealna na co dzień

modulprodukty 360x280 v2


Veera Premium

to linia z mikrofibry, mieka i przyjazna dla skóry

premium-produkty v2

Veera Love

to wyjątkowa linia dla kobiet w ciąży

love-produkty v2

 

Veera for Men

Trwałe i eleganckie. Zapewniaja skuteczną pomoc w pierwszych objawach problemów z krążeniem. Szczególnie polecane dla osób które długo podróżują.

produkty 1

Veera idealna na co dzień

Produkty uciskowe Veera:

  • wyszczuplają
  • oddychają
  • modelują
  • nadają lekkości

 

Kiedy zacząć nosić rajstopy Veera:

  • pękanie drobnych naczyń (pajączków)
  • obrzęki nóg
  • zmęczenie i ból nóg
  • genetyczną skłonność do żylaków
  • siedzący tryb życia
  • niewydolność krążenia
  • częste podróże
  • podczas ciąży (Veera love)

 

Veera to gwarantowana jakość:

  • Wyrób medyczny
  • Precyzyjne strefy ucisku
  • Anatomicznie dziany
  • Z piętą i palcami
  • testowany klinicznie
  • nagrodzony przez konsumentów (Laur Konsumenta i Lidera Jakości)
  • bardzo trwały

Zobacz pełną linię produktów marki Veera

Ta strona używa plików cookies w celu jej poprawnego funkcjonowania. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.