Zakrzepica żył głębokich (z ang. DVT deep vain trombosis) to jedna z wielu przyczyn zgonów okołooperacyjnych. Kiedy czekamy na operację i jesteśmy unieruchomieni przed w trakcie i po niej przez wiele godzin ryzyko DVT wzrasta wielokrotnie. Dlatego głównymi czynnikami powstawania zakrzepów żylnych są:
- Unieruchomienie – długie leżenie w łóżku lub siedzenie przez długi czas powoduje spowolnienie przepływu krwi przez łydki, a mięśnie łydek nie kurczą się, żeby wspomóc krążenie.
- Zabiegi operacyjne , szczególnie w obrębie brzucha oraz ortopedyczne np. stawu kolanowego lub biodrowego. Może wtedy dojść do aktywacji tkanek zwiększających ryzyko powstawania skrzepu. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest wtedy również unieruchomienie po zabiegu.
- Hospitalizacja – 50% skrzepów powstaje podczas lub wkrótce po hospitalizacji albo leczeniu operacyjnym.
Pończochy ATE - właściwości
Pończochy uciskowe okołooperacyjne Veera ATE (z ang. Anti Trombo Embolic) z otworem rewizyjnym (18mmHg), wywierają ucisk na powierzchniowy układ naczyń żylnych i wpływają na przyspieszenie krążenia krwi w głębokim układzie żylnym oraz redukcję powstałego zastoju żylnego.
Pończochy ATE znane są również, jako przeciwzakrzepowe pończochy samonośne z otworem rewizyjnym, z tego względu, iż posiadają otwór umożliwiający kontrolę krążenia krwi bez ich ściągania.
Pończochy ATE dostępne są w pięciu rozmiarach i trzech długościach, dzięki czemu można je bardzo precyzyjnie dopasować do kształtu nogi i wzrostu. Wykonane są z materiału przyjemnego dla skóry, są elastyczne, co ułatwia ich zakładanie, z kolei górna lamówka rozwiązuje problem niepożądanego zsuwania.
Zalecenia:
Przeciwzakrzepowe pończochy okołooperacyjne Veera A.T.E. zalecane są przed w trakcie i po zabiegach operacyjnych w profilaktyce przeciwzakrzepowej i rekonwalescencji, w przypadku zakrzepicy żylnej, przy zatorowości płucnej, w leczeniu obliteracyjnym¹ żylaków, czy przez osoby unieruchomione na wózku inwalidzkim lub w łóżku.
¹ Obliteracja - ostrzykiwanie – zabieg stosowany głównie w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, której objawem są m.in. żylaki, żyły siateczkowate i teleangiektazje. Mechanizm polega na redukcji przepływu krwi w naczyniu przy zastosowaniu środków chemicznych.
Pończochy pooperacyjne… czy okołooperacyjne z otworem rewizyjnym na stopach
W Sieci można znaleźć określenie „pończochy pooperacyjne” i jest to błąd, ponieważ coś takiego po prostu nie istnieje. Jako pończochy pooperacyjne określa się pończochy okołooperacyjne bądź przeciwzakrzepowe, bo ich działanie profilaktyczne polega na zapobieganiu zakrzepom i zastojom żylnym bezpośrednio przed, w trakcie jak i po operacji. Ten ostatni czas, czyli pooperacyjny, być może przyczynił się do tego błędnego nazewnictwa, jednak po operacji może być już za późno na profilaktykę! Pończochy okołooperacyjne prawdopodobnie zostaną zalecone przez samych lekarzy, jednak warto rozeznać się w tym temacie bardziej, by móc się dopytać bądź po prostu wiedzieć, z czym można mieć do czynienia (choćby dowiedzieć się, że pończochy pooperacyjne to nie jest właściwe nazewnictwo). W końcu mówimy o czymś, co w skrajnych przypadkach może ratować nasze zdrowie i życie. Istnieje wiele przyczyn zgonów pooperacyjnych mimo skutecznie przeprowadzonej samej operacji. Jedna z nich jest zakrzepica żył głębokich i zator tętnicy płucnej , których ryzyko można złagodzić za pomocą pewnych interwencji, takich jak podawanie leków przeciwzakrzepowych (np. Warfaryny lub heparyny drobnocząsteczkowej ), leków przeciwpłytkowych (np. Aspiryna ) i pończoch uciskowych okołooperacyjnych.
Warto Wiedzieć, że:
- Zatorowość płucna powstaje u ok. 25% chorych po operacjach ogólnochirurgicznych jednakże większość zatorów płucnych nie są krytyczne w skutkach - powodujące je skrzepliny samoistnie ulegają rozpuszczeniu. Pomimo tego zatory płucne pozostają jednak jedną z najczęstszych przyczyn zgonów pooperacyjnych i stanowią przyczynę ok. 25% z nich.
- Jak krew w kończynach dolnych krąży w normalnej sytuacji - zastawki umożliwiają ruch krwi w jednym kierunku. Działają one jako swoistego rodzaju zawór zwrotny co ma szczególne znaczenie kiedy krew musi pokonać grawitacje i dotrzeć z kończyn dolnych aż do serca. Jeśli jednak w wyniku osłabienia ścian naczyń krwionośnych i rozszerzenia się żył, działanie zastawek zostanie zaburzone i przestana się one domykać krew cofa się, co powoduje tzw. refluks, skutkujący tworzeniem zastoju w żyłach. Jedną z konsekwencji może być powstawanie żylaków, jednak bardziej niebezpieczne są zakrzepy. Taki zastój krwi może wynikać również z przed lub pooperacyjnego unieruchomienia, dlatego pończochy okołooperacyjne z otworem rewizyjnym znajdują zastosowanie w tym okresie.
- Jaki rozmiar powinny mieć pończochy okołooperacyjne - w dobraniu pończoch pomaga prawidłowy pomiar obwodu kostki, łydki i uda oraz długość nogi (mierzona po wewnętrznej stronie kończyny). Pomiar należy wykonać rano, przed wstaniem z łóżka. Warto skonsultować się w tym zakresie z lekarzem lub fizjoterapeutą, który objaśni, jak wykonać mierzenie.
UWAGA! Pończochy okołooperacyjne z otworem rewizyjnym na stopach stosować mogą zarówno kobiety jak i mężczyźni. Choroby układu żylnego nie znają płci i mogą dotknąć każdego, więc w ramach profilaktyki przeciwzatorowej czy wsparcia w okresie okołooperacyjnym, powinno się je stosować. Należy jednak pamiętać, że pończochy ATE nie są tym samym, co bielizna uciskowa stosowana do kompresjoterapii i nie należy tych wyrobów mylić. Służą innym celom i inny jest rygor ich noszenia, choć w obu przypadkach mamy do czynienia również z walką z powstawaniem zatorów w żyłach.
Pończochy okołooperacyjne Veera
Oferowane przez nas produkty są jakościowymi wyrobami medycznymi, które można stosować bezpiecznie i bez żadnych obaw. Co istotne – o ile pończoch uciskowe stosowanych w kompresjoterapii nie nosi się całą dobę, a używa się ich po wstaniu z łóżka i nosi aż do wieczora, co szerzej omawiamy w artykule pt. „Jak długo nosić pończochę uciskową?”, to w przypadku pończoch ATE jest inaczej – nosi się je w całym okresie unieruchomienia!