Pończochy uciskowe dadzą Twoim nogom odpocząć!

Jeśli na co dzień mierzysz się z uczuciem ciężkości nóg i zmęczenia, zauważyłaś pękające naczynka czy żylaki, to sygnały problemów z krążeniem, z których może wyniknąć poważna choroba żylna. Dobrym sposobem przeciwdziałania rozwojowi tej sytuacji jest terapia uciskowa. To metoda stosowana od lat, która sprawdza się świetnie także w 2020 roku. Dzięki odpowiedniemu uciskaniu nóg od kostek do góry, poprawia się krążenie, a przy mocniejszym ucisku można zapobiec nawet rozprzestrzenianiu się żylaków. Pończochy uciskowe Veera mogą służyć jako profilaktyczne bądź terapeutyczne elementy garderoby. Są testowane klinicznie i całkowicie bezpieczne. Oferowane przez nas modele wpisują się we wszystkie stopnie kompresji od profilaktyki poprzez 1 stopień kompresji, drugi, trzeci i czwarty aż po specjalistyczne wyroby szyte na miarę do leczenia obrzęków limfatycznych i owrzodzeń żylnych.

Co to oznacza? Są różne stopnie kompresji. Na całym świecie obowiązującą skalą jest RAL, choć we Francji funkcjonuje skala Asqual, o której wspomnimy potem. Określając skalą RAL pończochy uciskowe, 1 stopień kompresji to 18-21 mmHg, 2 stopień kompresji wynosi już 23-32 mmHg, 3 stopień kompresji to aż 34-46 mmHg, natomiast ostatni, 4 stopień kompresji to już powyżej 46 mmHg. Z kolei francuska skala Asqual posiada trzy stopnie kompresji (10-15 mmHg, 15-20 mmHg oraz 20-36 mmHg), o czym warto wiedzieć, by uchronić się przed ewentualnością niewłaściwego doboru ucisku, ponieważ ucisk poniżej 18-21 mmHg jest uważany za ucisk profilaktyczny. Stosuje się go przy wczesnych stadiach PNŻ (Przewlekłej Niewydolności Żylnej) C0 według klasyfikacji CEAP - patrz koło objawów PNŻ wg CEAP.

 

Pończochy przeciwżylakowe - przykłady zastosowań

Najważniejsze jest odpowiednie dobranie ucisku do schorzenia. Klasy kompresji są różne w zależności od wybranej skali, jednak w naszej ofercie znajdziesz na przykład pończochy przeciwżylakowe I stopnia w skali RAL. Oznacza to, że przyniosą poprawę przy takich dolegliwościach jak:

  • pierwsze objawy dolegliwości żylnych
  • teleangiektazje (tzw. Pajączki)
  • żyły siateczkowate
  • siatka żylna wokół kostek
  • obrzęk w kostce nieustępujący po przespanej nocy

Ucisk 1 stopnia (18-21 mmHg ) stosuje się przy fazie C1 wg. CEAP do celów zarówno jeszcze profilaktycznych, jak również już terapeutycznych, np. po zabiegach na żylakach. Jednakże przy profilaktyce rozmiar dobieramy wg. standardów rozmiaru dla zwykłych rajstop, a do celów terapeutycznych wymaga to już pobrania odpowiednich pomiarów obwodów i długości kończyny - TUTAJ znajdziesz przykładową tabelę z koniecznymi pomiarami.

 

 Czym się różnią pończochy uciskowe 1 a 2 stopnia?

Oczywiście pończochy uciskowe 1 i 2 stopnia różnią się stopniem ucisku (1 stopień to 18-21 mmHg, a 2 stopień to 23-32 mmHg), a zatem też zastosowaniem. Słabszy ucisk sprawdzi się w przypadku mniej zaawansowanych problemów – np. wtedy, gdy ból nóg pojawia się dopiero po całym dniu lub nie jest długotrwały, a na skórze nie widać jeszcze dużych zmian żylnych (ale jednak już występują). 1 stopień bez obaw stosować mogą też kobiety w ciąży – w celach profilaktycznych. Pończochy uciskowe 2 stopnia skierowane są natomiast dla osób zmagających się większymi problemami. Pomogą w przypadku pojawienia się obrzęków, nieustającego bólu i poważniejszych zmian żylnych. Warto pamiętać jednak, że dobór stopnia ucisku (zwłaszcza, gdy jest on duży) powinien być konsultowany z lekarzem.

 

Pończochy na żylaki - kiedy zaczną działać?

Ulgę poczujesz już po pierwszym dniu, ponieważ ucisk działa natychmiastowo i pracuje na to, żeby poprawić Twoje krążenie i zapewnić wyczekiwane uczucie komfortu i ulgi. Pończochy przeciwżylakowe Veera są przeznaczone dla kobiet, które mają dosyć uciążliwego bólu w nogach i chcą odetchnąć. Warto jednak zaznaczyć, że pończochy kompresyjne nie są wskazane dla kobiet, które borykają się z:

  • poważnymi zaburzeniami krążenia tętniczego kończyn dolnych (miażdżyca, choroba Burgera, tętniaki)
  • chorobami skóry z wyciekiem
  • zakażeniami skóry
  • świeżą zakrzepicą żylną
  • uczuleniem na materiały, z których wykonane są wyroby uciskowe

 

 Pończochy uciskowe – dla kogo są wskazane?

Jeśli nie występują żadne wspomniane wyżej przeciwskazania, to z pończoch uciskowych powinny korzystać wszystkie osoby, które zaobserwowały u siebie problem z krążeniem krwi w nogach, żylakami i regularnym bólem nóg. Nie ważne, czy jest on zaawansowany, czy dopiero w początkowej fazie (poprzez dobór odpowiedniego ucisku nasz produkt pomoże w obu przypadkach). Poza tym, jest to znakomite rozwiązanie dla kobiet narażonych na pojawienie się wspomnianych objawów (profilaktyka). W grupie tej są osoby obciążone genetycznie (gdy problem z żylakami jest powszechny w bliskiej rodzinie), prowadzące siedzący tryb życia, a także kobiety w ciąży. W takich sytuacjach warto przeciwdziałać, zanim problem się pojawi.

 

Pończochy uciskowe, które dobrze trzymają się nogi

Zdarza się, że pończochy mają tendencję do "zsuwania" się z ud, ponieważ guma nie przylega właściwie. Pończochy uciskowe Veera przylegają dokładnie do ciała, są bardzo wygodne i pomogą Ci poczuć się kobieco. Zapewniają komfort i dbają o Twoje nogi przez cały dzień. Do tego nie wyróżniają się wyglądem, więc możesz nosić pończochy na żylaki tak, jakbyś nosiła normalne! Pończochy kompresyjne Veera nie przesuwają się, guma idealnie trzyma się nogi, a sama pończocha zapewnia pożądany ucisk. To połączenie efektywności z efektownością.

 

Pończochy kompresyjne - cennik

Jeśli chodzi o oferowane przez nas pończochy uciskowe, cena jest dodatkowym atutem, mając na względzie ich użyteczność oraz zastosowanie medyczne, i w żadnym przypadku nie przekracza stu złotych za egzemplarz. 1 stopień kompresji zapewnia ucisk, który jest odczuwalny, jednak nie przeszkadza, a dzięki projektowi pończoch i specjalnym splocie można nosić je jak standardowe pończochy i nie uświadczy się przegrzania czy dyskomfortu związanego z użytkowaniem ich w ogrzewanych pomieszczeniach. Na Twoje dobre samopoczucie wpływa stan całego ciała, a nogi są jego istotną częścią. Pończochy uciskowe Veera sprawdzą się o każdej porze roku!

 

Pończochy uciskowe męskie?

Może się wydawać, że pończochy uciskowe są kierowane głównie do kobiet, z racji tego, że po prostu standardowe wersje tej bielizny kojarzymy z damską garderobą. I rzeczywiście, nie jest to powszechnie rozpoznawalne rozwiązanie. Dlatego, co zrozumiałe, pończochy przeciwżylakowe męskie mogą nie być czymś, czego się spodziewamy. Kompresjoterapia jest jednak działaniem, które ma przynieść określone efekty, a kwestie jej aplikacji to sprawa zupełnie odrębna. Co to oznacza w praktyce? Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) może dotknąć każdego człowieka, więc jeśli medycznie uzasadnione jest stosowanie określonego typu bielizny uciskowej, to po prostu warto się do tego zastosować. Zwłaszcza, że jest to dolegliwość nieodwracalna, więc działanie jest wskazane, zanim pozwolimy na rozwinięcie się kolejnego stadium choroby , kiedy działania zaradcze będą zdecydowanie bardziej intensywne. Profilaktyka jest bardzo ważna, a wygląd nie ma wpływu na funkcjonalność bielizny uciskowej. Choć może nie być to specjalnie intuicyjne, to pończochy kompresyjne są w naszej kolekcji unisex i mogą nosić je zarówno kobiety jak i mężczyźni. Pończochy na żylaki dostępne w sklepie Veera są przeznaczone dla wszystkich osób, które borykają się z problemami związanymi z krążeniem i chorobami żylnymi, jak również dla tych, którzy przed takimi problemami chcieliby się ustrzec. Oczywiście o ile nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań. Wychodzimy naprzeciw potrzebom Klientów, więc w ofercie Veera znajdują się również dedykowane męskie skarpety uciskowe, czyli właściwie rzecz ujmując -  podkolanówki dla mężczyzn.

 

Pończochy uciskowe - pytania i odpowiedzi

Ile godzin dziennie nosić pończochy uciskowe?

Przede wszystkim zależy od sposobu prowadzonego trybu życia. Pończochy uciskowe zakłada się z samego rana, po przebudzeniu się, a zdejmuje przed pójściem spać. Dlatego ilość godzin zależne jest od tego, ile czasu użytkownik poświęca na sen.

 

 Czy można spać w pończochach uciskowych?

Pończochy uciskowe należy nosić w ciągu dnia. Ich działanie jest pomocne przede wszystkim wtedy, gdy się stoi, chodzi lub siedzi. Nie powinno się więc w nich spać – wtedy nie przynoszą korzyści leczniczych. Dokładne zasady noszenia zawsze ustala jednak lekarz. Istnieją sytuacje, w których może on zalecić noszenie pończoch uciskowych także w nocy, ale zwykle dotyczy to pierwszych dni po operacjach żylaków.

 

Kiedy nosić pończochy uciskowe?

Pończochy uciskowe warto stosować profilaktycznie, aby zapobiec powstawaniu choroby, którą jest przewlekła niewydolność żylna. Dodatkowo można je nosić w momencie, gdy na kończynach dolnych występują obrzęki, opuchlizna czy pajączki.

W czym prać pończochy uciskowe?

Pończochy uciskowe najlepiej jest prać ręcznie, w temperaturze nie większej niż 40°C. Dodatkowo nie należy też używać detergentów, płynów do zmiękczania tkanin oraz chemicznych środków czyszczących. Najlepszym rozwiązaniem będzie pranie pończoch w szarym mydle.

Do czego służą pończochy uciskowe?

Pończochy uciskowe służą do wytwarzania stopniowanego nacisku na nogi i poprawiania stanu żył oraz usprawnienia przepływu krwi i limfy. Stosuje się je profilaktycznie, aby uniknąć występowania wszelkich dolegliwości lub podczas przewlekłej niewydolności żylnej nóg.

 

Ta strona używa plików cookies w celu jej poprawnego funkcjonowania. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.