Bielizna uciskowa może być zakładana zarówno w celach profilaktyki zdrowotnej, jak i przez osoby cierpiące na różne schorzenia w obrębie kończyn dolnych. Bardzo często lekarze rekomendują pacjentom, a wręcz wymagają od nich stosowania produktów kompresyjnych np. po zabiegu skleroterapii, który zapewnia dużą skuteczność w leczeniu żylaków. Sprawdź szczegóły!
Pończochy i rajstopy kompresyjne, czyli uzupełnienie leczenia po zabiegach na żylaki
Operacje i zabiegi dotyczące żylaków kończyn dolnych wykonywane są w celu usunięcia niewydolnych oraz zmienionych patologicznie żył powierzchownych. Oprócz samej procedury chirurgicznej czy innej zabiegowej metody ważne jest pooperacyjne stosowanie produktów kompresyjnych. Obecnie kompresjoterapia z wykorzystaniem specjalistycznych rajstop czy pończoch uciskowych stanowi uzupełnienie leczenia przewlekłych schorzeń.
Podkreślić należy także, że regularne oraz profilaktyczne stosowanie produktów uciskowych znacznie zmniejsza ryzyko ponownego wystąpienia żylaków, o czym powinny wiedzieć osoby cierpiące na choroby układu naczyniowego.
Dobór bielizny uciskowej po zabiegach na żylaki, tylko wedle wskazań lekarza
Produkty kompresyjne to certyfikowane wyroby medyczne, które można zakładać profilaktycznie lub w przypadku stwierdzonych schorzeń. Ważne jest zawsze to, by dobrać właściwy rodzaj wyrobu uciskowego, jego rozmiar, a także klasę ucisku. Pomocna jest klasyfikacja CEAP, którą można kierować się przy zakupie rajstop, pończoch czy skarpet z bogatej oferty Veera.
Pacjenci, którzy przygotowują się do operacji/zabiegu na żylaki, powinni jednak dobierać bieliznę uciskową wedle wskazań lekarza. Warto też pamiętać o refundacji! Wniosek na refundowane wyroby uciskowe wystawić może np. lekarz rehabilitacji medycznej, chirurgii naczyniowej, angiologii, a także lekarz medycyny paliatywnej w warunkach domowych.
Jak długo nosić bieliznę uciskową po zabiegu na żylaki?
Pończochy czy rajstopy np. po zabiegu skleroterapii są w większości przypadków uważane za niezbędne, gdyż przyspieszają rekonwalescencję. Chronią również przed wystąpieniem ewentualnych zatorów. Jak długo pacjenci muszą je nosić po wizycie w szpitalu?
Odpowiedź ta jest niejednoznaczna i w dużej mierze zależy od stanu zdrowia pacjenta, jego dolegliwości czy zakresu wykonanego zabiegu. To jak długo należy po zabiegu nosić bieliznę uciskową, ustala lekarz! W uogólnieniu można jednak przyjąć, iż w większości przypadków codzienna kompresjoterapia trwa miesiąc – specjalista dobiera produkt kompresyjny, który przyspieszy regenerację i pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia hiperpigmentacji. Mowa o przebarwieniach, do których może dojść na skutek wzrostu poziomu melaniny w skórze.
Warto wiedzieć! Po kompresjoterapii będącej częścią procedury leczenia żylaków pacjent nie musi rezygnować z noszenia rajstop czy pończoch uciskowych. Aby ograniczyć ryzyko nawrotu poważnych dolegliwości warto zakładać je także profilaktycznie. Veera Przeciwżylakowa spisuje się w tym celu doskonale!