1 klasa ucisku, czyli profilaktyka i zapobieganie

1 klasa ucisku wg. klasyfikacji CEAP przeznaczona jest do celów profilaktycznych i zapobiegania rozwojowi PNŻ (Przewlekłej Niewydolności Żylnej). Klasa ucisku określana jest za pomocą ciśnienia wyrażanego, podobnie jak przy badaniu ciśnienia krwi, w milimetrach słupka rtęci. Jeśli chodzi o rajstopy, pończochy czy podkolanówki 1 klasa ucisku (18-21 mmHg) zalecana jest osobom, które:

 • mają pierwsze objawy dolegliwości żylnych, teleangiektazje lub/i żyły siateczkowate, siatka żylna wokół kostek, obrzęk w kostce nieustępujący po przespanej nocy.

ale również osobom, które maja:

 • wyraźnie zarysowane żylaki – poszerzone żyły podskórne o średnicy powyżej 3 mm, zwykle o krętym przebiegu i wyczuwalne pod skórą.

W większości przypadków na objawy PNŻ pomogą podkolanówki, ponieważ problem z krążeniem zazwyczaj rozwija się od okolic łydki - tłumaczy Tomasz Nasierowski, ekspert portalu veera.pl. Produkty dostępne w naszej ofercie to wyroby medyczne testowane klinicznie, więc gwarantujemy ich skuteczność. Stopniowany ucisk uwalniający się od kostki w górę wpływa na zmniejszenie światła żył i poprawia prace zastawek żylnych. Sprawia to, że poprawia się krążenie krwi, zapobiega refluksowi krwi w żyłach i redukuje zastoje żylne, które doprowadzają do utraty elastyczności żył. W efekcie utrata elastyczności żył prowadzi do żylaków.

Objawy PNŻ, na które pomoże 1 klasa ucisku

Żylaki nie pojawiają się z dnia na dzień i można zaryzykować stwierdzenie, że złymi praktykami możemy na to schorzenie "zapracować". Rozpoznajemy pięć objawów, na które należy zwrócić uwagę, by w porę rozpoznać początki PNŻ:

 • Puchnięcie nóg po długim staniu bądź siedzeniu bez ruchu,
 • Pozorna poprawa następnego dnia, bowiem nie widać na nogach żadnych zmian,
 • Opuchlizna pojawiająca się po wstaniu z łóżka i przy codziennych czynnościach,
 • Pojawiają się obszary rozszerzonych żył, które mogą jeszcze się powiększać, natomiast nie wrócą już do pierwotnego kształtu (tzw. pajączki),
 • Opuchlizna stygnie, a wypełnione niedotlenioną krwią żyły tworzą niebieskie zgrubienia, czyli znane powszechnie żylaki.

Rajstopy i pończochy - 1 klasa ucisku - dla kobiet i mężczyzn

Bielizna uciskowa może kojarzyć się wyrobami dla kobiet. W końcu mowa tu o podkolanówkach, pończochach i rajstopach. W rzeczywistości są to po prostu modele, które idealnie nadają się do zastosowania w charakterze wyrobów uciskowych o stopniowanej kompresji. Problemy z prawidłowym krążeniem ma ok. 53% kobiet i 43% mężczyzn, więc problem jest uniwersalny. W naszej ofercie znajdują się modele zarówno dla pań, jak i dla panów. Dzięki wykorzystaniu najlepszych materiałów nasza bielizna uciskowa jest bardzo komfortowa - co więcej, została zaprojektowana w taki sposób, by nie wyróżniała się na tle standardowo spotykanych modeli bez właściwości medycznych. Dzięki temu może być swobodnie stosowana do zwyczajowej garderoby.

Kiedy warto wybrać pończochy uciskowe 1 stopnia bez palców?

Wśród bielizny kompresyjnej dużą popularnością cieszą się pończochy uciskowe 1 stopnia bez palców. Rekomendowane są one między innymi dla kobiet w ciąży, seniorów cierpiących na żylaki, a także wszystkim tym, którzy borykają się z obrzękami limfatycznymi zarówno nóg, jak i stóp. Pończochy bez palców doskonale sprawdzają się w domu, kiedy użytkownikowi zależy na regeneracji układu krwionośnego kończyn dolnych bez konieczności rezygnowania z komfortu noszenia oraz całkowitej swobody ruchów. Dodać warto, że pończochy uciskowe bez palców zmniejszają potliwość skóry, zapobiegając jej wysuszeniu. Dzianina, z której są wyprodukowane, hamuje też proces powstawania nieprzyjemnych zapachów. Warto zakładać je m.in. latem.

Rajstopy uciskowe 1 stopnia – jak dobrać właściwą wartość kompresji?

Zakładanie rajstop uciskowych 1 stopnia w większości przypadków nie wymaga konsultowania się z lekarzem. Taka bielizna kompresyjna skutecznie uciska kończyny dolne, mając nie tylko działanie wspierające układ krwionośny i regeneracyjne , ale także profilaktyczne. Bez obaw po takie rajstopy mogą sięgać m.in. kobiety borykające się z uczuciem ciężkich nóg czy chcące zapobiec powstawaniu pajączków na skutek wielogodzinnej pracy stojącej lub siedzącej. Bielizna uciskowa 1 stopnia rekomendowana jest zatem dla każdego, również dla mężczyzn oraz kobiet w ciąży.

Jeśli chodzi o poziom kompresji, przypominamy, że wynosi on 18-21 mmHg, Warto nadmienić, iż obecnie bielizna uciskowa coraz częściej wykorzystywana jest też przez sportowców – amatorów i profesjonalistów – liczących na błyskawiczną regeneracją oraz znaczną mobilizację mięśni przy wysiłku. Modele w kompresji 1 stopnia są dla celów sportowych wprost idealne!

Rodzaje pończoch uciskowych 1 stopnia

Pończochy uciskowej 1 stopnia tworzone są zarówno w modelach przeznaczonych dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Panie liczyć mogą na bogactwo różnorodnych stylów, motywów, zdobień oraz kolorów, co pozwoli im traktować kompresyjną bieliznę, jako uzupełnienie codziennej stylizacji. Oczywiście w sprzedaży dostępne są również pończochy gładkie bez finezyjnych elementów. Takie modele doskonale sprawdzają się do noszenia w domu w pełnym komforcie ruchów i bez konieczności właściwego zestawiania ze sobą innych elementów garderoby. Szczególnie polecamy zainteresować się pończochami uciskowymi na jesień i zimę. Prócz doskonałego wpływu na układ krążenia kończyn dolnych słyną one ze znakomitych właściwości termicznych, co pozwala nosić je na przykład do spódnicy.

Ceny bielizny uciskowej 1 stopnia

Ceny bielizny uciskowej 1 stopnia biorąc pod uwagę ich bardzo wysoką trwałość, są bardzo atrakcyjne. Klienci mogą liczyć na wyroby w jakości premium „na każdą kieszeń”. O szczegółach chętnie opowiadamy podczas rozmów telefonicznych. Zachęcamy do kontaktu i składania indywidualnych zamówień!

 

forte varisan

Produkty z linii Veera Forte to szerokawa gama w II klasie ucisku oraz specjalistyczne pończochy przeciwzakrzepowe.  

GAMA PRODUKTÓW:

 • Podkolanówki, pończochy, rajstopy z zamkniętymi i otwartymi palcami  II klasa ucisku – 23-32 mmHg
 • Veera A.T.E - Przeciwzakrzepowe pończochy samonośne

Produkty VARISNA to szeroka gama w I, II i III klasie ucisku, w kolekcjach TOP i FASHION, a także produkty przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe.

GAMA PRODUKTÓW:

 • Podkolanówki, pończochy, półrajstopy, rajstopy z zamkniętymi i otwartymi palcami I klasa ucisku – 18-21 mmHg II klasa ucisku – 23-32 mmHg III klasa ucisku – 34-46 mmHg
 • Podkolanówki z zippem
 • Rękawy przeciwobrzękowe  
 • Pończochy przeciwzakrzepowe bawełniane
 • Skarpetki bezuciskowe z separacją palców

 

forte pudelka

 

 

varisan pudelka

 

zobacz zobacz

baner produkt wyrob medyczny

Ta strona używa plików cookies w celu jej poprawnego funkcjonowania. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.