ĆWICZENIA KONTRA ŻYLAKI

 

Jednym z głównych czynników zatrzymujących powstawanie i rozwój żylaków jest aktywność fizyczna i sport. Nie znaczy to, że musimy teraz zacząć intensywnie ćwiczyć, ustalać plany treningowe i kupować drogi sprzęt, którego nie mamy nawet gdzie trzymać. Wręcz przeciwnie – najlepsze będą w tym przypadku proste i sprawdzone ćwiczenia. Ich skuteczność nie polega na ostrym i intensywnym treningu, ale na delikatnym stymulowaniu odpowiednich części organizmu, które odpowiadają za prawidłowy przepływ krwi. To zupełnie tak, jak z wężem ogrodowym: nie trzeba od razu zmieniać całego węża i osprzętu na lepszy, a zwyczajnie zadbać o już istniejący, aby nie robiły się w nim dziury, wgniecenia i niedrożności – wtedy posłuży nam bardzo długo i efektywnie. Tak samo będzie z naszym organizmem i układem krwionośnym.

Poniżej zamieszczamy kilka przykładowych ćwiczeń, które można wykonać samemu w każdym wieku, w każdym miejscu i w każdej kondycji fizycznej.

tlo

Podnoszenie się na łydkach:

stań na schodku, ale na samych palcach – pięty powinny wisieć w powietrzu. Stojąc w ten sposób, unieś jedną nogę, a następnie podnieś się na łydce drugiej nogi. Wykonaj tę czynność po 5 razy na jednej i na drugiej nodze. Ćwiczenie to kształtuje i wzmacnia nasze łydki.

tlo

Półprzysiad:

ustaw się pod ścianą, stopy rozstawiając na szerokość bioder. Opierając się plecami o ścianę, zrób pół przysiadu tak, aby uda były ustawione równolegle do ziemi. Utrzymaj się w takiej pozycji 30-60 sekund i wstań. Ćwiczenie powtórz 5 razy. Dzięki niemu wzmocnimy siłę naszych ud.

tlo

Przyciąganie nóg:

połóż się na plecach, a ręce ułóż na ziemi wzdłuż ciała. Przyciągnij nogi do klatki piersiowej, a następnie je wyprostuj i wróć do początkowej pozycji. Pamiętaj o prawidłowym oddychaniu: wdech podczas przyciągania nóg, wydech podczas rozprostowywania. Ćwiczenie to delikatnie rozciągnie nam mięśnie udowe, dzięki czemu krew w nogach zacznie lepiej przepływać.

tlo

Przysiady:

stań, rozstawiając stopy na szerokość bioder. Podczas robienia przysiadu wyciągnij ręce lekko do góry, a przy wstawaniu opuść je trochę w dół. Robiąc przysiad, miej też napięte mięśnie brzucha i co ważne – pamiętaj o wyprostowanym kręgosłupie.

tlo

Spacery:

wystarczy, że przynajmniej raz w ciągu dnia wyjdziesz na krótki, półgodzinny spacer (mogą być oczywiście dłuższe). Tempo i długość dostosuj do swoich możliwości; przerwij w momencie, gdy poczujesz zmęczenie.

A może ciekawiej?

Jeśli uważasz, że powyższe ćwiczenia są po prostu nudne, znajdź dla siebie alternatywę. Pomyśl, co tak naprawdę lubisz robić w wolnym czasie. Nie chodzi nam o czytanie książek czy granie na komputerze, lecz o aktywność fizyczną. Lubisz pływać? Może w takim razie warto wybrać się w końcu na ciągle odkładany wypad na basen? Wolisz biegać? Też świetnie się składa. Pamiętaj, ze każde ćwiczenie w odpowiedniej dawce pozytywnie przyczynia się do poprawy Twojego stanu zdrowia – bez względu na to, czy jest to jazda na rowerze, taniec, gimnastyka, nordic walking czy właśnie pływanie. Wybór należy do Ciebie – ważne, że będziesz się ruszać.

Ta strona używa plików cookies w celu jej poprawnego funkcjonowania. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.